OŠ – Mistrovství České republiky 2015

V sobotu 12.12.2015 byla završena letošní sezóna závodů ve šplhu na laně. Kvalifikační kritéria pro účast na letošním Mistrovství České republiky splnilo celkem dvanáct závodníků Sokola Příbram. Poměřit svou formu s celorepublikovou špičkou vyrazilo, do pražské Galerie Harfa, sedm našich závodníku a nutno podotknout, že výkony všech byly opravdu kvalitní.

Matouš Lachman měl šestý nejlepší dorostenecký čas této sezóny a na MČR se od něj očekávalo, že by mohl zaútočit na stupně vítězů. Bohužel se Matoušovi ani jeden pokus příliš nezdařil a obsadil konečnou 6. příčku s časem 4,50 s. Na stupně vítězů potřeboval čas lepší než 3,90 s, který předvedl Jan Trnka. Velký souboj o titul mistra ČR mezi sebou svedli Aleš Fišer a Matěj Cigl, který si nakonec do Brna odváží mistrovský titul. Jeho čas 3,19 s byl o desetinu sekundy rychlejší než nejlepší Alešův pokus. Matěj Cigl je největším talentem šplhu posledních let a dá se u něj očekávat, že může pokořit dorostenecký rekord na 4,5 laně, který drží Karel Janda a má hodnotu 3,06 s. Na jeho překonání má totiž Matěj ještě celé dvě sezóny v dorostenecké kategorii.

V mužské kategorii na 8 m obsadil 25. místo Matouš Havrlík. Svým výkonem těsně nad desetisekundovou hranicí překvapil nejen sám sebe, ale i ostatní závodníky. Jeho nový osobní rekord, který má teď hodnotu 10,07 s, je důkazem toho, že systematický trénink se musí projevit. V následující sezóně již budeme očekávat Matoušovo výkony pod hranicí 10 s. Tadeáš Holý obsadil 22. pozici a také si udělal osobní rekord. Svým časem 9,58 s potvrdil dobrou formu z před-závodních tréninků. Těsný souboj svedli Tomáš Ježek a Marek Vočka. O jejichž umístění rozhodl až jejich druhý nejlepší pokus, protože oba zašplhali nejrychleji za schodných 9,31 s. Pro Marka to byl osobní rekord a díky lepšímu druhému času i 19. pozice. Tomáš obsadil 20. místo. Každému komu se v mužské kategorii podařilo, během prvních dvou soutěžních kol, zašplhat rychleji než za 8,00 s, se otevřela účast v posledních dvou finálových kolech. To se povedlo dvěma příbramských závodníkům a celkem 15-ti členné finálové skupiny. Třináctou příčku obsadil Jiří Kotlan se slušným časem 7,65 s. Jirka svedl napínavý souboj se 14. Markem Pustajem. V prvních dvou kolech se u těchto dvou závodníků časomíra čtyřikrát zastavila na hodnotě 7,74 s. Nejlepším příbramákem byl 12. Václav Kotlan s pěkným časem 7,42 s. Stejného času dosáhl i 11. Petr Bílý, který měl lepší druhý nejlepší pokus v soutěži a tím získal o jednu příčku lepší pozici než Vašek.

O vynikající kvalitě celého závodu svědčí velké množství nových osobních rekordů i fakt, že celkem devět závodníků dosáhlo času lepšího než sedm sekund. Třetí místo obsadil Patrik Valut s časem 6,34 s. Stříbrnou medaili si odnesl Tomáš Filip s časem 6,25 s. Po desetinásobném mistrovi ČR – Aleši Novákovi, který již ukončil kariéru, převzal mistrovský titul Štěpán Muchka. Nejen, že s přehledem zvítězil, ale vytvořil si osobní rekord, který má hodnotu 5,64 s. Štěpán se s tímto časem stal třetím nejlepším závodníkem v historii všech závodů ve šplhu na 8 m.

Mistrovství ČR ukončilo úspěšnou letošní sezónu Sokola Příbram, který se opět umístil na 2. místě bodovacího poháru klubů, kam se započítávají výsledky z celé sezóny. Kromě všech našich závodníků, kteří reprezentovali na letošním MČR máme ještě dva další velmi kvalitní závodníky, kteří budou v příštím roce atakovat hranici osmi sekund. Doufejme, že Jiří Hanus a Honza Šindelář ukáží své možnosti v plné síle.

Fotografie – Martin Kozák

kompletni_vysledky_MCR_2015