IAI-JUTSU

IAI – JUTSU je staré japonské umění boje s mečem. Naše škola Muso Jikiden Eishin Ryu (MJER) má historii sahající až do 16. století. Školu MJER vede Sekiguchi Takaaki Sensei z Japonska, 21. velmistr školy, který přijíždí do České republiky na tréninkové stáže. Spolu s ním přijíždí i Shimizu Nobuko Sensei, která nás učí technikám boje s naginatou (další stará japonská zbraň). Shimizu Nobuko Sensei je velmistrem školy Ryouen Ryu Naginata Jutsu.

Stáže jsou pořádány zpravidla v Sokole České Budějovice, kde vzniklo první dojo MJER v České republice. Toto dojo vede náš učitel Pawel Slawatycki, kterého jmenoval Sekiguchi Sensei hlavním učitelem (shibucho) pro Českou a Slovenskou republiku.
V roce 2009 jsme pomáhali s organizací 2. Sekai Taikai (celosvětové setkání) naší školy. Toto Sekai Taikai proběhlo v Třeboni, a zúčastnilo se jej na 100 příznivců MJER z Evropy a Japonska, včetně našeho dojo. Bylo to první takovéto setkání konané mimo území Japonska.

Iai – jutsu a naginata – jutsu se cvičí formou sestav (kata) a řízených soubojů (kumitachi). Většinou cvičíme s dřevěnými tréninkovými meči (bokken) a naginatami. Neoddělujeme začátečníky (kohai) a pokročilé (senpai). Cvičíme všichni dohromady a tak se můžeme od sebe navzájem učit.

V našem bojovém umění nepořádáme žádné soutěže a turnaje. Naším cílem není vítězit nad soupeřem, ale zdokonalovat sám sebe.

KONTAKT a informace o cvičení: Milan Voves, 608 149 968

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.