V roce 1924 na olympijských hrách v Paříži vyhrál gymnasta Bedřich Šupčík historicky první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Lano dlouhé 8 metrů vyšplhal bez přírazu nohou se startem ze sedu v čase 7,20 s. V roce 2017, na 23. ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka, by se svým vítězným časem z olympijských her obsadil až sedmou příčku. Začněme, ale pěkně od začátku.
Na letošním Memoriálu, který se uskutečnil v sobotu 18. března v příbramské sokolovně, se ve třech kategoriích představilo celkem 65 závodníků. Je to o šest méně než na loňském ročníku, ale stále zhruba dvojnásobný počet než jsme zvyklí z ostatních závodů. Mezi dorostenci, kteří svádějí souboje na laně dlouhém 4,5 metru, vyhrál Marek Valut z ŠSK Palestra Praha, který si s touto vzdáleností poradil v čase 3,53 s. Až druhý nejlepší čas rozhodl o tom, že stříbrnou medaili si z Příbrami odvezl Matěj Cigl ze Sokola Brno I, který nejrychleji vyšplhal ve shodném čase jako Marek. Je úplně jasné, kdo byl ten den o hodně šťastnější. Třetí místo obsadil Jan Trnka ze Sokola Čtyři Dvory, který za první dvojicí zaostal pouze o šest setin sekundy. Celkem se v nejmladší kategorii představilo čtrnáct závodníků včetně třech domácích, kteří ještě musí hodně jíst, trénovat a vyrůst. Naši kluci byli totiž opět nejmladšími v kategorii a obsadili tak 11., 12. a 14. místo a to zásluhou Tomáše Poučka, Štěpána Humla a Kryštofa Vanera.
Senioři stejně jako muži šplhají celých 8 metrů. Nejlepším seniorem letošního ročníku byl Pavel Coufal z SG Všetaty s krásným časem 9,67 s. Druhou příčku obsadil Jiří Horký z ŠSK Palestra Praha (10,14 s) následovaný svým oddílovým kolegou Vladimírem Matoušem (10,97 s). I seniorská kategorie, která čítala celkem šest soutěžících, nabízela zajímavé souboje při paralelním šplhu dvou závodníků. Právě možnost sledovat přímý souboj dvou mužů je divácky velmi atraktivní a vždy přispívá k bouřlivé atmosféře v průběhu celého závodu. Jen škoda, že Sváťa Chrastina ml. a Jirka Češka se jaksi asi zapomněli na letošní ročník přihlásit a tudíž jsme neměli žádného zástupce v této kategorii. Doufám, že v příštím roce uvidíme jejich velký návrat, protože oba startovali již na 0. ročníku v roce 1993.
Mezi 45 muži, kteří startovali v hlavní kategorii, byl nejrychlejší Štěpán Muchka ze Sokola Mladá Boleslav, který vyšplhal za 6,10 s. Druhou příčku obsadil Patrik Valut z ŠSK Palestra Praha s výkonem 6,42 s. Bronzovou medaili si do Prahy odvezl Martin Trnka, který vyšplhal za 6,71 s. A pozor, na krásném čtvrtém místě, před nevěřícnými zraky všech přítomných a po jeho výkonu i nepřítomných (několik divaček po jeho výkonu omdlelo), skončil Vašek Kotlan, který zastavil čas elektronické časomíry na hodnotě 6,84 s. Nikdo další z příbramáků se do desetičlenného finále neprobojoval. Na 14. místě skončil Jirka Kotlan očekávající rozhodně lepší výkon. Díky prohrané sázce bude navíc o lahev kvalitního rumu lehčí. Honza Šindelář vyšplhal za 8,41 s a obsadil 21. místo před Matoušem Havrlíkem, který si udělal s časem 8,50 s osobní rekord a rychle a jistě se dere na pozici klubové trojky. Dvacátý čtvrtý Tomáš Ježek předvedl čas 9,16 s. V rámci organizačních povinností byl s dosaženým časem spokojený. Matouš Lachman soutěžící v mužské kategorii prvním rokem, jen těsně neprolomil hranici deseti sekund a s časem 10,01 s obsadil 27. příčku. Známý rožmitálský rybář Marek Vočka poslední dobou trávil více času v rybníce než na tréninku a proto skončil až 32. s časem 10,31 s. Jestli se někdo obrovsky zlepšil, tak je to Pavel Čambala, který vyšplhal v pěkném čase 12,45 s a tím si zlepšil svůj osobní rekord o více než 8 s!! No a Pavel Fíla skončil 44., ale jako jedinému se mu podařilo absolutně rozběsnit celou sokolovnu, bohužel (vlastně pro ostatní bohudík) díky svému výkonu také bude o láhev kvalitního rumu lehčí.
Celkem sedm mužů překonalo vítězný čas Bedřicha Šupčíka z olympijských her. Dvěma z nich se to na Memoriálu povedlo poprvé a díky tomu za obrovského aplausu diváků vstoupili do Klubu Bedřicha Šupčíka, který od roku 1993 přivítal pouze 28 mužů. Novými členy Klubu jsou Aleš Fišer ze Sokola Brno I a Tomáš Kohoušek ze Sokola Mladá Boleslav.
Z pohledu organizátora a současně i závodníka byl letošní ročník opět velmi vydařený. Těší mě, že závodníci rádi a ve velkém počtu na Memoriál jezdí a současně, že naše organizátorská parta až na drobné zádrhele funguje výborně. Velké poděkování patří všem, kteří nám s organizací jakýmkoliv způsobem pomohli a také našim partnerům, kterými bylo Město Příbram a Česká obec sokolská.
Jiří Kotlan
Fotografie – Karel Plaček
Video – Jan Šindelář