L1000981 (1)

Na 30. ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně padnul světový rekord!

30. ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka se v sobotu 16. března 2024 zapsal do historie sportovní disciplíny šplh na laně bez přírazu. Matěj Cigl, reprezentant Sokola Brno I, stanovil nový světový rekord, když osmimetrové lano dokázal pokořit v čase 4,65 sekund.
Světový rekord ve šplhu na osmimetrovém laně byl překonán po dlouhých 15 letech právě Matějem Ciglem již na Mistrovství České republiky v listopadu 2023 časem 4,83 sekund.
Na sobotním závodě v Příbrami potvrdil Matěj životní formu, když svůj listopadový výkon překonal o jednu setinu již ve druhém ze tří startovních kol. Ve finálovém kole dokázal posunout hranici možného ještě dále na hodnotu 4,65 sekund.

L1010102 (1)
Příbramský memoriál je odkazem na výkon sportovního gymnasty Bedřicha Šupčíka, který roku 1924 na letních olympijských hrách v Paříži získal historicky první zlatou olympijskou medaili pro Československo v tehdy samostatné sportovní disciplíně šplh na osmimetrovém laně bez přírazu. Jeho vítězný olympijský čas činil 7,2 sekund.
Na letošním 30. ročníku Memoriálu Bedřicha Šupčíka se podařilo překonat olympijskou laťku prvním jedenácti účastníkům z celkových čtyřiceti ve startovním poli hlavní kategorie – muži.

18. března 2024; TJ Sokol Příbram

fotografie Benedikt Renč