WhatsApp Image 2021-07-14 at 17.56.18

27. ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka

Tomáš Pouček – zářící superhvězda příbramského šplhu

Dne 19.6.2021 se v sokolovně konal odložený 27. ročník memoriálu Bedřicha Šupčíka, prvního československého olympijského vítěze. V covidové době nic nenasvědčovalo tomu, že by byl letošní ročník ve šplhu na laně do výše 8 metrů něčím výjimečným. Závodníku se přihlásilo méně, než je obvyklé, také příprava většiny účastníků byla menší. Už v průběhu závodu mě napadalo, že zajímavá věc do komentáře bude asi ta, že vůbec poprvé závodem provází moderátorka. Její řečnický výkon byl výborný a obecenstvem oceněný. Díle se, stejně jako v minulém ročníku, o další jedinečnou podívanou se postaral závodník Ludvík Cimburek. Ludvík byl vítězem vůbec prvního závodu v obnoveném sportu šplhu na laně – 0. ročníku memoriálu v roce 1993 právě v příbramské sokolovně. V letošním roce opět suverénně zvítězil v kategorii masters nad 50 let. Nicméně s ohledem na sportovní výkon jednoho z našich – Tomáše Poučka, věnuji následující řádky zejména jemu.

Tomáš se šplhu věnoval v dorostenecké kategorii s velkými úspěchy. Nicméně memoriál byl pro něho prvním závodem na 8 metrů. Od začátku bylo zřejmé, že bude usilovat o překonání olympijského času Bedřicha Šupčíka 7,2 s (za celou historii se to povedlo jen dvěma příbramákům), a tedy oficiální zápis do jeho klubu. Ovšem to, co Tomáš předvedl, vzalo dech i jemu samotnému. Svým konečným výsledkem v čase 5,98 s se nesmazatelně zapsal do historie šplhu na laně. Na svém prvním závodě se stal suverénně nejlepším příbramákem historie s obrovským odstupem od předchozího příbramského maxima Vaška Kotlana – 6,75 s z roku 2007. Kromě toho skončil na tomto ročníku memoriálu jen těsně druhý, což byl opět nejlepší výkon příbramského závodníka v historii. Navíc z celostátních žebříčků je patrné, že nikdo před ním nikdy nedosáhl na svém prvním závodě lepšího času. Tomáš ukázal neuvěřitelný potenciál a je obrovskou nadějí toho sportu. Svým výkonem se zapsal mezi aktuální nejužší republikovou špičku. Je téměř jisté, že o něm v příštích letech ještě uslyšíme.

WhatsApp Image 2021-07-14 at 17.55.35

Drobnou nepříjemností může být fakt, že excelentní výkon Tomáše Poučka zastínil všechny ostatní příbramské závodníky, ačkoliv jejich výkony byly rovněž velmi pěkné. V mužské kategorii dopadl závod následovně. Zmiňovanému Tomáši Poučkovi patřilo jen těsně 2. místo, Jiřímu Kotlanovi 7. místo, Václavu Kotlanovi 9. místo, Matoušovi Lachmanovi 14. místo, Pavlovi Čambalovi 15. místo, Tadeáši Holému 17. místo a Tomášovi Ježkovi 18. místo.

V dorostenecké kategorii na 4,5 metru vybojoval skvělé 2. místo Štěpán Huml, 5. místo Dan Zeisek, 8. místo Kryštof Vaner a 10. místo Filip Martinkovič.

Tomášovi přeji já i ostatní další skvělém výkony, už po prvním závodě se stal inspirací pro zbytek příbramského závodního pole.

Václav Kotlan