2

První příbramský půlmaraton

Historicky první Příbramský půlmaraton se konal v sobotu 18.6.2016. Jak z názvu vyplývá, jednalo se o běh, který měl start a cíl od sebe vzdálen 21,1 km. V našem sokole se našlo pár odvážlivců, kteří se rozhodli tento dlouhý běh absolvovat. Vůbec nejmladším účastníkem závodu byla Karolína Ševčíková z příbramského sokola. Za oddíl všestrannosti se zúčastnili Havrlík Matouš a Jiří Kotlan. Dalším účastníkem Sokola Příbram byl Matěj Bábíček.

Půlmaraton se běžel centrem Příbrami celkem na čtyři okruhy. Tato trať byla velmi pěkná a její náročnost spočívala nejen v délce, ale i v tom, že všichni závodníci, kteří se dostali do cíle, museli pokořit celkové stoupání 480 m. A to je opravdu obrovské převýšení na takto dlouhou trať.

sad

Nejlépe ze všech měl natrénováno Matěj. Bylo to vidět i na jeho tempu, které nasadil na startu závodu a dokázal ho vydržet až do cíle. Všechny čtyři okruhy dokázal běžet lépe jak 64 % zúčastněných závodníků. Ve své kategorii s časem 01:45:11 obsadil krásné 79. místo. Se startovním číslem 88 vybíhal Matouš Havrlík. Tento závodník měl svůj cíl, zaběhnout půlmaraton pod 02:00:00. První tři kola běžel na životní čas, bohužel ve čtvrtém kole začal mít Matouš křeče do levého stehenního svalu a musel zpomalit. To se podepsalo na jeho celkovém čase, ale i tak došlo k splnění jeho cíle, protože Matouš proběhl cílem s časem 01:53:27 a patřilo mu tak krásné 112. místo v kategorii mužů. Se stejným cílem nastoupil do závodů i Jiří Kotlan. Největší strach měl Jirka ze svého pravého kotníku, který mu tři týdny před závodem otekl, a vypadalo to, že se Jiří závodu nezúčastní. Naštěstí se vše dalo do pořádku a Jirka se v den závodu mohl zaregistrovat. I když Jirka běžel statečně a rval to zuby nehty na jeho vysněné dvě hodiny to nestačilo. Cílem proběhl v bolestech s časem 02:12:05 a patřilo mu tak 164. místo v kategorii mužů. Jediná zástupkyně něžného pohlaví, která reprezentovala Sokol Příbram byla Karolína Ševčíková. Ve věku čtrnácti let absolvovala svůj první půlmaraton a nevedla si vůbec špatně. Karolína nasadila na začátku tempo, které si dokázala udržet až do cíle. Ve své kategorii se umístila na krásném 4. místě. Bez ohledu věku obsadila s časem 02:16:13 v ženské kategorii 51. místo.

Matouš Havrlík

Sokol Příbram

PS: Je možná dobré podotknout, jak moc se Matouš a Jirka na závod připravovali. Matouš v kuse neběžel delší vzdálenost než 6 km a Jirka zahájil trénink z úplné nuly 8. května. Z těch šesti tréninkových týdnu byl více než 2 týdny zraněný. Nicméně tyto tréninkové postupy příliš nedoporučujeme :)