OŠ – VC Nového Města nad Metují ve šplhu na 14m !!!

V neděli 24.6. 2012 jsme se zúčastnili tradičního závodu ve šplhu na 14 m, který se konal v Novém Městě nad Metují. V letošním roce je tomu právě 10 let od první novodobé premiéry šplhu na extrémní vzdálenost 14 m. Byl to Sokol Příbram, který obnovil tuto zapomenutou disciplínu, která se představila na vůbec prvních novodobých olympijských hrách v roce 1896 v Aténách.

Na letošním ročníku závodu se představilo až neuvěřitelných 29 soutěžících. Ještě neuvěřitelnější je, že vyšplhat bez přírazu se startem ze sedu až do výšky 14 m, se podařilo celkem 18-ti z nich. Mezi nimi byli i čtyři příbramáci. Celou soutěž vyhrál Štěpán Muchka, který byl blízko od překonání stávajícího rekordu 14,03 s. Vinou několika přehmatů se mu to však nepodařili a proto ho výsledný čas 15,19 s příliš netěšil. Další dvě medailové příčky obsadili domácí závodníci Jan Král 17,28 s a Martin Matěj 17,62 s. Z našich závodníků se nejlépe připravil Jiří Hanus, který obsadil 6. místo s časem 21,07 s. Zákonitě si užíval obrovskou radost, že se mu podařilo porazit i mnohem zkušenější klubové kolegy. Hned 7. byl Jiří Kotlan s časem 22,21 s, který se potýkal s namoženým loktem, ale i tak byl ze svého výkonu mile překvapen. Ondřej Vaner obsadil 9. místo s časem 25,74 s a hned za ním se umístil Václav Kotlan s časem 26,29 s, který si svou účast rozmyslel až několik dní před samotným závodem. Mezi neúspěšnými závodníky byli i Jan Šindelář a Matouš Havrlík. Snad se jim v příštím roce bude dařit lépe.

Před hlavní kategorií byla zařazena kategorie dorostu na 4.5 m, kde obsadil Jiří Hanus 2. místo, Ondřej Vaner 3. místo a Matouš Havrlík 5. místo.

Lidí, kteří dokáží vyšplhat lano dlouhé 8 m není mnoho a u extrémní délky 14 m je jich ještě mnohem méně, proto je pro příbramský Sokol velkým úspěchem, že to zvládli i naši dva současní dorostenci již jmenovaní Jiří Hanus a Ondřej Vaner. I díky nim se stal Sokol Příbram vůbec nejúspěšnějším klubem v ČR co do počtu úspěšných závodníků na 14 m. V historii se povedlo zdolat tuto fyzicky extrémně náročnou disciplínu hned 8-mi příbramským sokolům (od nejlepšího výkonu): Václav Kotlan, Jiří Kotlan, Jiří Hanus, Vít Hanus, Jiří Češka, Ondřej Vaner, Václav Hanus a Jiří Trávníček

Jiří Kotlan