OŠ – Mistrovství ČR 2012

Vrchol šplhačské sezóny byl letos naplánován na sobotu desátého prosince. V ten den proběhlo v pražském obchodním centru Harfa již 11. mistrovství České republiky v olympijském šplhu. Mistrovství se po několika letech přesunulo z Olomouce. Sokol Příbram byl stejně jako v minulých letech spolupořadatelem a opět obstarával prezenci účastníků, záznam a tisk výsledků, pamětních listů a diplomů. Tomáš Ježek je autorem grafického návrhu diplomů a pamětních listů a spolu s Matoušem Havrlíkem a ostatními příbramáky se svým dílem postarali o bezproblémový průběh soutěže. Samotný závod proběhl v atraktivním prostředí nákupního centra. Jeho umístění zaručovalo širokou diváckou základnu. Fanoušci měli možnost podporovat závodníky i z ochozu druhého patra.

Soutěž začala šplhem na 4,5 m žen, ve které příbramáci neměli žádnou zástupkyni. Spolu s ženami startovali i dorostenci, kde nás reprezentovali 3 závodníci. Závod byl tříkolový, rozhodoval nejrychlejší čas. Na šestém místě skončil Matouš Havrlík, jehož nejlepší čas ze třetího kola 4,93 s, byl mírně za očekáváním. Na smolném čtvrtém místě skončil Jiří Hanus, kterému se závod také příliš nepovedl a až ve třetím kolem dokázal prolomit čtyř sekundovou hranici časem 3,99 s. Jediným z příbramáků, který ten den stanul na stupních vítězů, byl Ondřej Vaner, svou pozici těžce vydřel časem 3,94 s. Dorosteneckou kategorii podle očekávání suverénně ovládl Karel Janda ze Sokola Libčice nad Vltavou v novém českém dorosteneckém rekordu 3,06 s.

Mužská kategorie ve šplhu na 8 m byla dvoukolová, závodníci, kteří dosáhli času lepšího než 8,5 s, mohli vylepšit své maximum v dalších dvou finálových kolech. Z našich obsadil v novém osobním rekordu 10,69 s 19. místo Tadeáš Holý. Těsně před ním se v čase 10,50 s umístil Tomáš Ježek, což byl vzhledem k jeho aktuálním tréninkovým možnostem slušný čas. Jiří Kotlan si svým pokusem z druhého kola 8,42 s vybojoval účast ve finále, kde již ovšem své maximum nevylepšil a skončil na celkovém 15. místě. Kvůli zdlouhavému zranění lokte byl i on s výkonem spokojený. Náš poslední zástupce Václav Kotlan si účast ve finálových kolech zajistil hned prvním startem a časem 7,62 s. Bohužel v žádném z dalších pokusů nedokázal tento čas posunout dále, což jej zařadilo na 9. místo celkového pořadí v mužské kategorii. I on byl, vzhledem nevalné intenzitě tréninku sváděné na narození potomka, spokojen :). Titul mistra republiky dle očekávání s přehledem obhájil (již po osmé) Aleš Novák ze Sokola Šternberk v neuvěřitelném čase 5,19 s.

Letošní mistrovství bylo velmi dobře organizačně zajištěno s podporou několika rozhlasových stanic i celostátních televizí. Pro vítěze byly připraveny hodnotné ceny od hlavních sponzorů, společností No Fear, Samsung, Rock Empire a dalších. Soutěž byla provázena bohatým doprovodným programem.

Věříme, že nevýrazné výkony našich reprezentantů budou smazány hned na prvním závodě nové sezóny 2013.

fotografie Martin Kozák  http://www.martinkozak.com/?p=13726

Václav Kotlan