OŠ – 14 m Nové město nad Metují 2010

Ke konci června nás pravidelně čeká poslední závod první poloviny závodní sezóny. Tradičně je jím olympijsko-aténský šplh na 14 m v Novém Městě nad Metují. Toto netradiční spojení slov zcela vystihuje o co se jedná. Olympijsko – z toho důvodu, že šplh, na takto dlouhou vzdálenost, se objevil na olympijských hrách. Bylo to v roce 1896 na vůbec prvních OH v novodobé historii. Atenský –  popisuje místo konání her. Jedná se o řecké Atény. V té době se závod uskutečnil na stěžni lodi, protože to bylo jediné dostupné místo, kde bylo možné zavěsit tak dlouhé lano.
Jeden z nestorů šplhu Bedřich Lovák nechal vyrobit pompézní trofej určenou jako putovní cenu pro vítěze tohoto závodu, který měl 27. 6. 2010 již svůj 6. ročník. A to ročník velmi vydařený.


Počasí bylo vynikající, svítilo slunce, obloha bez mraků, zkrátka téměř dokonalý letní den. Z Příbrami jsme vyrazli ve složení Jiří Kotlan (řidič/nerozhodnutý závodník na 14m), Jiří Hanus (4,5m, 14m) a Richard Kolín (4,5m).
Soutež na 14 m nebyla jedinou kategorií. Mohli zde změřit síly, jak dorostenci a ženy, tak i příchozí na laně dlouhém 4,5m, dále také malé děti na 3-metrové vzdálenosti.
Dorosteneckou kategorii ovládli Příbramští závodníci. První příčku obsadil Jiří Hanus 5,55 s, druhou pak Richard Kolín 6,66 s. Jirka Hanus se však snažil co nejvíce šetřit, protože si brousil zuby i na hlavní kategorii. Oba zaostali za svými osobními rekordy, což bylo způsobenu netradičním umístěním lana na jeřábu, tedy více než obvykle se kmitalo a závodník si tudíž musel více dávat pozor na technické chyby.


Po nezbytném přestavení výšky jeřábu mohla odstartovat hlavní kategorie na 14 m. Jirka Kotlan byl přesvědčen kamarády závodníky, že by byla hloupost nezávodit. Nechal si tedy u zdravotnice „zatejpovat“ bolavý loket a pomalu se psychicky připravoval na závod. Celkem se přihlásilo 13 mužů. Na cílovou značku dosáhlo pouze 7.  Kdo by si myslel, že nešlo o kvalitní závodníky, musí být vyveden z omylu tím, že na již zmiňovaných OH v roce 1896, vyšplhal pouze jeden jediný a to v čase 23,40 s. Tento čas se podařilo vítězi nedělního závodu Alešovi Novákovi překonat téměř o 10 s. Jeho čas 14,03 s se stal nejen jeho osobním rekordem, ale i nejlepším časem vůbec v historii šplhu na 14 m. Druhé místo obsadil vítěz posledních 4 ročníků Štěpán Muchka z Mladé Boleslavi. (14,93 s) Třetí místo bral domácí Martin Matěj dosaženým časem 17.13 s, čtvrté, avšak v Novém městě stále místo na stupních vítězů, vybojoval Martin Klejch (22.26 s). Pátý Ladislav Kubeček (22.74 s) svým výkonem všechny mile překvapil. Šestý Jirka Kotlan za svým loňským výkonem zaostal o více než 3s, ale na druhé straně, za daného stavu, byl spokojený s časem 24,19 s. Posledním, kdo pokořil lano dlouhé 14m, byl Jiří Veska s časem 27.6 s. Kdyby se měl vyhlásit bojovník závodu, patrně by jím byl Jirka Hanus. Zvládnul 13,5 m. Těch posledních půl metru bylo nad jeho síly. Výkon je to však mimořádný!! Je mu pouze 15 let! Kdyby měl jen o trochu více síly, stal by se nejmladším závodníkem v historii, který zdolal 14 m. Jirka se o to samé může pokusit ještě příští rok.


Závod měl dobrou diváckou kulisu, všichni přihlížející burcováni sympatickou moderátorkou místního rádia, vytvořili pěknou atmosféru.
Nezbývá nic jiného než se těšit na další ročník, kde se snad podaří rozšířit řady příbramských závodníků, kteří zvládli zdolat takto dlouhé lano. V současné době z 29 lidí, kteří to v české historii dokázali. Je celkem 6 ze Sokola Příbram. Jsou jimi: Václav Kotlan, Jiří Kotlan, Vít Hanus, Jiří Češka, Václav Hanus a Jiří Trávníček.

Videa ze závodu si můžete stáhnout zde.

Jiří Kotlan

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.