MBS1

Memoriál Bedřicha Šupčíka 2023

Již po dvacáté deváté hostila v sobotu 18. března 2023 příbramská sokolovna tradiční březnový závod ve šplhu na laně – Memoriál Bedřicha Šupčíka. S potěšením jsme letos přivítali celkem 56 závodníků v kategoriích dorostenci, muži a masters, což je o 30 % více než minulý rok. Je vidět, že post-covidový šplhačský strom nám začíná opět zelenat.

Kategorie muži – lano 8 m

V loňském roce poprvé mezi muži zazářil a zvítězil Tomáš Pouček s časem 6,07 sekund a zapsal se tak rovnou do Klubu Bedřicha Šupčíka. Letošní výkony borců, stejně jako účast předních favoritů Martina Vacka a Matěje Cigla, však naznačovaly, že letošní medailové pozice se budou pohybovat pod hranicí 6 sekund. To potvrdil právě Matěj Cigl ze Sokola Brno I, který si hned z prvního lana časem 5,38 sekund připsal první místo. Světe div se, při vyhlašování se nechal slyšet, že jeho potenciál je bezesporu ještě pod touto hranicí, což na dalších závodech s radostí ukáže. Tak „Gravity Off“ a těšíme se!

MBS2

S časem z druhého lana 5,57 sekund se za Matějem na stříbrné příčce umístil Martin Vacek. Svým třetím lanem, které již odspodu velmi dynamicky rozjel, byl odhodlán bojovat o první pozici. Ale v šesti metrech svým sáhem netrefil lano v momentě, kdy už uvolnil sevření druhé ruky, čímž vyrobil poměrně hrozivě vypadající situaci. Diváci tak mohli zahlédnout ve zlomku sekundy volný pád. Přesto toto lano nakonec bez úhony dokončil (v čase 7,82 sekund!), ale již bez naděje na první místo.

Na třetím bronzovém místě s časem 5,7 sekund se právem umístil Adam Novotný za Sokola Praha Libeň. Adamovo skvělé časy se již standardně pohybují pod šestisekundovou hranicí, a to jak na závodech, tak v tréninku.

Výkonnostní úroveň závodníků byla opravdu vysoká. Všech prvních devět pozic se vměstnalo pod magickou hranici 7,2 sekund. Ta je kvalifikačním předpokladem pro vstup do Klubu Bedřicha Šupčíka. Ke stávajícím matadorům se nově přidali nadějný Jiří Hoffman ze Sokola Kladno a domácí Štěpán Huml s časy 7,12 resp. 7,13 sekund.

MBS5

Nevyhlašovaná pseudo-kategorie seniorů, tedy mužů mezi 40 a 50 lety, mezi sebou po delší odmlce přivítala bývalého šampiona Pavla Coufala z SG Všetaty. Pavle, vítej zpět! I ostatní účastníci se ukázali v dobré formě a zalezli pěkné časy – Pavel Čambala ze Sokola Příbram 10,41 sekund (NOT #PPD! :-(), Jiří Horký z ŠSK Palestra Praha 11,3 sekund a o třetí nejlepší seniorský čas se postaral Petr Kulovaný až z daleké Čeladné 11,78 sekund.

Kategorie masters – lano 8 m

Svou dlouholetou dominanci a nevadnoucí kondici prvním místem potvrdil Ludvík Cimburek za CZexxx časem 9,62 sekund. Druhý Pavel Trnka ze Sokola České Budějovice předvedl krásné vyrovnané časy ve všech třech kolech, které se usídlily na 12,2 sekundách. Letošní sedmdesátník Vlastimil Růžička rovněž ze Sokola České Budějovice pokořil osmimetrové lano hned dvakrát ve výsledném čase z druhého lana 22,67 sekund. Pavlovi Niezgodzkému z ŠSK Palestra Praha zůstala osmimetrová meta při svých dvou pokusech zapovězena. Ale jemu i ostatním borcům držíme palce do dalších závodů.

Kategorie dorostenci – lano 4,5 m

V dorostu zůstal za svým osobním rekordem Omar Dubec ze Sokola Brno I. Přesto byl jeho výkon opět famózní a s časem 3,26 sekund obsadil první pozici. Naopak v těsném závěsu za ním se svým osobním rekordem v čase 3,31 sekund na druhém místě umístil Viktor Šmejkal ze Sokola Praha Libeň, následovaný stájovým kolegou Markem Novotným v čase 3,49 sekund.

MBS4

Příští ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka v roce 2024 se ponese v duchu velkých oslav. Nejenže 30. ročníkem oslavíme kulatiny Memoriálu, ale zároveň si připomeneme sté výročí získání první zlaté olympijské medaile pro Československo Bedřichem Šupčíkem v Paříži roku 1924 ve šplhu na osmimetrovém laně. A to bude velké! Máme se na co těšit.

Fotografie použité v článku pořídil vynikající fotograf Luboš Toman

Pavel Čambala