21. ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka 2015

Po všech stranách velmi úspěšný 21. ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka již máme za sebou. Třetí březnová sobota tradičně patří tomuto nejstaršímu závodu v olympijském šplhu. Na letošní ročník přijel rekordní počet závodníků. Celkem se jich ve všech kategoriích představilo rovných 60. Pravděpodobně se jedná o historický rekord v účasti na jednom závodě. Příbramský závod je divácky velmi atraktivní, protože se šplhá na dvou lanech současně. Divák tedy může sledovat přímý souboj dvou závodníků. Právě divácká kulisa a bouřlivé povzbuzování během soutěže opět vytvořilo vynikající závodní atmosféru.

Závod byl tradičně zahájen dorosteneckou kategorií na laně dlouhém 4,5 m. Z desetičlenného startovního pole byli tři domácí závodníci. První dvě místa vybojovali závodníci z Brna. Aleš Fišer zvítězil s časem 3,79 s před favorizovaným Matějem Ciglem, kterému se nepovedlo zašplhat pod 4 s. Jeho výsledný čas byl 4,03 s. O jedenáct setin sekundy za ním zaostal bronzový Jan Štěpán ze Sokola Písek. Bramborovou medaili a nový osobní rekord si vytvořil domácí Matouš Lachman. Poprvé se mu podařilo vyšplhat rychleji než za pět vteřin. Konkrétně si zapsal nejlepší čas 4,91 s. Další domácí závodník David Trung si také udělal osobní rekord a obsadil 9. místo. Jeho současná hodnota, která vzhledem k Davidovu tréninkovému úsilí, bude jistě brzy překonána, je 6,53 s. Celkové pořadí v dorostenecké kategorii uzavřel Štěpán Huml s časem 10,06 s. Nutno však podotknout, že Štěpán je o celých šest let mladší než vítěz této kategorie.

Po dechberoucím vystoupení skupiny Five Fellas, která se věnuje silové akrobacii, byl zahájen hlavní závod. Své síly zde změřilo 44 můžu a 6 seniorů. Všichni senioři mají tři soutěžní pokusy, ale pro mužskou kategorii je systém soutěže nemilosrdný. Třetí finálový pokus je pouze pro průběžně deset nejlepších mužů z předchozích dvou kol. Každý závodník si přeje mít tu třetí možnost ještě vylepšit svůj čas. Finálový pokus se šplhá na jenom laně, takže závodník cítí a hlavně slyší podporu všech diváků v sále, kteří se ho snaží dotlačit ještě k lepšímu výsledku. Domácí Jiří Češka, jediný ze startovního pole, který startoval i na 0. ročníku Memoriálu v roce 1993, obsadil 6. místo v seniorské kategorii. Jeho čas měl hodnotu 18,77 s. Pavel Coufal ze Všetat tuto kategorii vyhrál s vynikajícím výkonem (9,24 s). Druhý Ladislav Kubeček také pokořil destisekundovou hranici (9,81 s). Třetí místo putuje do Sokola Libčice nad Vltavou zásluhou Jaroslava Nováka (11,31 s).

Pavel Čambala, který do našeho Sokola začal chodit jen před několika měsíci zdolal osmimetrové lano v čase 20,47 s a obsadil 44. místo. Po tak krátkém tréninku je to obdivuhodný výkon. Náš H-blok (Havelka, Havrlík, Holý) opět mezi sebou předvedl vyrovnaný souboj. Dvacátý-sedmý Tadeáš Holý měl čas 11,29 s a obsadil tak jen o jednu příčku horší pozici než 26. Matouš Havrlík (11,17 s) Z tohoto mini-souboje vzešel vítězně 23. Vít Havelka s výkonem 10,44 s. Krásné dvacáté místo obsadil další domácí závodník a to Marek Vočka, kterému k dosažení desetisekundové hranice chyběla jen jedna desetina sekundy. Se svým výkonem byl spokojený i 17. Tomáš Ježek, kterému se časomíra zastavila na hodnotě 9,39 s. Patrně největším překvapením z pohledu domácích závodníků byl 16. Jiří Hanus, který naposledy šplhal na minulém ročníku Memoriálu. Přesně po roce se mu povedlo vyšplhat za 8,99 s což je jen o šest setin sekundy horší výkon než je jeho osobní rekord z roku 2013. Pravděpodobně si za ten rok bez šplhu dobře odpočinul. Honza Šindelář obsadil krásné 14. místo s časem 8,53 s. Pokud bude Honza jen trochu chtít, tak mu příští rok desetičlenné finále nemusí uniknout. Jeho potenciál je hluboko pod osmisekundovou hranicí. Finále mělo dva domácí zástupce. Konečné 9. místo obsadil Jiří Kotlan, který opět svedl velký souboj s 10. Filipem Šmejkalem přezdívaným Hulkem (není tak zelený, ale muskulaturu mají podobnou). Nakonec o celkovém umístění musel rozhodnout až druhý nejlepší výkon, protože oba nejrychleji vyšplhali shodně za 7,63 s. Sedmý Václav Kotlan opět sahal po magické hranici 7,20 s, ale nakonec si zapsal 7,31 s. Což je stejně velmi pěkný výkon. Zbylých šest závodníků dokázalo zašplhat rychleji než za 7 s. Vítěz, Štěpán Muchka dokonce potřeboval méně než 6 s a to konkrétně 5,96 s. Druhý Tomáš Filip dohmátl v čase 6,50 s. Bronzový stupínek, ale hlavně zápis do Klubu Bedřicha Šupčíka putuje do Brna k Pavlu Macháňovi. Klub Bedřicha Šupčíka sdružuje ty závodníky, kteří na Memoriálu překonali jeho vítězný čas 7,20 s z olympijských her v Paříži 1924. Klub se rozrostl ještě o jednoho dalšího nového člena, kterým je Natanael Měcháček z ŠSK Palestra. Jeho výkon 6,92 s stačil na 5. místo v tomto závodě. Celkem se letos v závodu představilo 8 stávajících a nebo nových členů KBŠ. Sokol Příbram má v tomto prestižním klubu dva zástupce (V. a J. Kotlanovi).

Před samotným vyhlášením výsledků vystoupila děvčata ze Sokola Příbram se svou sestavou Step Aerobiku a proběhl exhibiční KO závod dvojic na 4,5 m laně, kde se představilo 7 nejlepších můžu a vítěz dorostenecké kategorie. Závod měl dokonce dva vítěze. Favorizovaného Štěpána Muchku a decentně řečeno nefavorizovaného Václava Kotlana. Oba ve fináli dosáhli shodného času 3,26 s.

Celý závod provázela vynikající atmosféra a teď už nezbývá než jen se těšit na další ročník, který se bude konat 19.3.2016. Reportáž z letošního ročníku můžete shlédnout ZDE. Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci. Bez pomoci všech těchto lidí by závod nemohl proběhnout. Speciální poděkování patří paní Pajmové, která zcela zásadně zlepšila gastronomickou úroveň tohoto závodu.

Kompletni_vysledkova_listina

Fotogalerie

Jiří Kotlan

Sokol Příbram

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.