Historie

Vzpomínka na první zlatou olympijskou medaili pro Československo


Tento úspěch byl zaznamenán na Vlll. olympijských hrách r. 1924 v Paříži, kde Bedřich Šupčík přesvědčivě zvítězil ve šplhu na laně bez přírazu.

Komentář k tomuto vítězství můžeme číst v časopisu Tělocvik, ročník 1924, číslo 8: ”A přece jsme viděli vlajku Československa na středním vítězném stožáru, přece jen jsme viděli, jak gymnasté cizích národu a tisíce francouzských diváků snad poprvé v živote naslouchali naši hymně. Všichni jsme byli krajně pohnuti. Nebylo českého člověka, který by nebyl slzel. Hymnu hráli na znamení vítězství Šupčíka, toho hocha zlatého srdce, borce nevyrovnatelné úpornosti a svalstva ocelového, který po stránce neměl soupeře v družstvu a troufáme si tvrdit – v celém poli.”

Jak se šplh dostal do olympijského programu

Gymnastika byla jednou ze zakládajících disciplin olympijského programu. Podle tehdejších představ mel gymnasta představovat všestranně tělesně rozvinutého člověka. Proto se cvičilo nejen na nářadí, ale závodilo se také v atletických disciplinách. Naši gymnasté dokonce vyhrávali řadu světových soutěží i diky výborným výkonům v atletice, Mezinárodni olympijský výbor si však kladl podmínku, aby na OH 1924 v Paříži vypustili gymnasté z programu atletiku a prostná, Gymnastická federace musela respektovat tuto podmínku,avšak namísto toho zařadila do víceboje šplh bez přírazu na laně dlouhém osm metrů. Tak se šplh tehdy stal olympijskou disciplinou.

Výběr závodníku do olympijského družstva gymnastů

Do přípravy bylo koncem r.1923 zařazeno 22 vybraných sokolských borců. Vylučovací závod pro sestaveni osmičlenného olympijského družstva se konal 25.května 1924 v tělocvične Sokola Pražského v Žitné ulici. 0 reprezentaci se tam ucházelo osmnáct cvičenců.

Robert Pražák z Plzně, Ladislav Vácha z Brna, Stanislav Indruch z VaIašského Meziříčí, Miroslav Klinger z Prahy, Josef Kos z Hradce Králové, Bohuslav Moikovský z Valašského Meziříčí, Jan Koutný ze Zvolena, Bedřich Šupčík z Brna.

Do Paříže se jelo skromně

Závěrečná příprava vybraného olympijského družstva se konala od 2. června 1924 v Malostranském Sokole. Všichni závodníci museli přinést potvrzení od zaměstnavatele, že dostali neplacenou dovolenou. Veřejnou kontrolou prošlo olympijské družstvo 7. července ve Varieté v Karlíně. Do Paříže gymnasté odjeli 12.července. Jízda z Prahy třetí třídou /bez lůžek/ trvala třicet hodin.

V Paříži však slavně reprezentovali

Českoslovenští gymnasté vybojovali na Vlll. olympijských hrách jednu zlatou, čtyři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Největší radost a slávu nám přinesl výsledek v závodu ve šplhu, V písemném záznamu cvičitel a kronikář ČOS Fr. Erben o Šupčíkovi napsal, že ”doslova spolykal lano a vzlétl nahoru jako pták”. Šupčíkův čas 7,2 sec. se považoval za neoficiální světový rekord. Výkon B. Šupčíka ve šplhu se tak zapsal do historie jako první československé olympijské vítězství, Emanuel Loffler, Šupčíkův druh z olympijského družstva, jednou vypravěl, ze v této disciplíně měl Šupčík osobitý styl. Všichni se vytahovali rukama tak, že je měli před přehmatem u hrudníku. Jen Šupčík dotahoval ruku až do pasu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.