TG – Pohár města Příbrami 2016

V sobotu 22. října se v příbramské sportovní hale konal 6. ročník Příbramského poháru v Teamgymu, Teamgymu Junior a Triích. Pro „teamgymnasty“ to byl první test jejich přípravy na novou sezónu. Zájem o tento závod byl opravdu velký. V hale se za celý den vystřídalo okolo 40 družstev, která přijela bojovat o své první body do celoroční pohárové soutěže Prospect Cup.

Halu začali „probouzet“ natěšení závodníci nejstarších kategorií Senior, Junior IV a Junior III již lehce po sedmé hodině ranní. (Píši „probouzet“ v tom smyslu, že závodníci byli nuceni začít se dostávat do provozní teploty ještě potmě. Hala se měla rozsvěcet o půl osmé. Bohužel na vrátnici si asi řekli, že to je příliš brzo, že bude stačit rozsvítit o několik minut později :).) V kategorii Senior svedli souboj náš mix s družstvem žen z TJ Bohemians Praha. Našemu týmu se bohužel nepodařilo překvapit a zajet závod v čistém provedení, takže se musel spokojit s druhým místem. Pro naše seniory je nejtěžší najít místo a čas pro společný trénink, protože velká část týmu již pracuje nebo studuje mimo Příbram. Na druhou stranu jsou všichni rádi za každý závod, kterého se zúčastní a snaží se ho vždy maximálně užít a to nejen po sportovní stránce. Hladký průběh měl závod kategorii Junior IV. V této kategorii závodily pouze naše holky z Příbrami. Pro holky je asi nejtěžší hledat motivaci k tréninku na každý závod, protože vyjma zahraničních závodů bývají většinou v kategorii samy. K závodu se ale vždy postaví s velkou profesionalitou a zacvičí s maximální snahou.

Obrázek 1. – Junior IV ženy – trampolína                                                          Obrázek 2. – Senior mix – pohybová skladba

Po nejstarších přišli na řadu nejmladší závodníci kategorie Junior I. Na cvičební ploše začalo být přeplněno. Všude běhaly, poskakovaly a pokřikovaly děti a projít plochu tam a zpět bez toho, že Vás nikdo nebo Vy někoho srazíte, bylo náročné. Děti závodící v kategorii Junior I nejsou starší než 11 let. Hlediště se také zaplnilo. Sedačky obsadily maminky, tatínkové, babičky, dědečkové a další příbuzní našich nejmenších talentů. A měli se opravdu na co těšit. V této kategorii startovalo hned 13 týmů. Příbram měla v soutěži dvě družstva. Družstvo holek a kluků. Dívčí družstvo se pralo statečně, ale nakonec bohužel skončilo na nepopulárním 4. místě. Chlapcům se tolik nedařilo a skončili na 10. místě. Chlapce sráží pódiová skladba, která není nikdy mezi kluky v tomto věku moc oblíbená a spíše na této disciplíně „trpí“, na rozdíl od holek, pro které je většinou pódiovka právě ta nejoblíbenější část teamgymu. Obě družstva zatím sbírají zkušenosti. Věříme, že časem budeme bojovat o vyšší příčky.

Obrázek 3. – Junior I holky – pohybová skladba                                          Obrázek 4. – Junior I kluci – pohybová skladba

Druhou nejobsazenější kategorií byla Junior II, která je pro děti ve věku od 11 do 16 let, a čítala celkem 9 družstev. Obdobně jako v kategorii Junior I jsme měli také jedno družstvo kluků a jedno holek. Kluci vstupovali do závodu s vědomím, že pódiovou skladbu nemají tolik natrénovanou a tak se aspoň pokusí nabrat známky na oblíbených skokových disciplínách tumblingu a trampolínce, kde dokonce zařadili celou sérii dvojných salt. Bohužel ani tady se vše nepodařilo, jak mělo a společně se slabým výkonem na pódiové skladbě to celkově stačilo až na 6. místo. U holek je vše jinak. Jsou několika násobnými mistryněmi České republiky a očekává se od nich, že budou obsazovat ty nejvyšší příčky v každém závodě. Holkám se až na malinké zaváhání závod podařil. V konečném pořadí obsadili 2. místo pouhých 5 setin bodu za družstvem z Brna. Škoda! Snad příště budou mít více štěstí naše děvčata.

Obrázek 5. – Junior II holky – pohybová skladba                               Obrázek 6. – Junior II kluci – tumbling

Celý den zakončovala soutěž Trií. Kategorie Tria je poměrně nově zařazovaná soutěž v závodech Teamgymu. Družstvo se skládá většinou ze 3 až 5 závodníků, kteří závodí na trampolínce a tumblingu. Z každého družstva předvádí 3 nejlepší závodníci 3 série skoků na každé ze zmiňovaných disciplín. Tato soutěž slouží převážně pro jednotlivce nebo skupinky „teamgymnastů“, kteří nemají ve svém klubu dostatečný počet cvičenců (min. 8) na to, aby mohli nacvičit pódiovou skladbu a závodit tak ve velkém Teamgymu. Zároveň jsou Tria velmi atraktivní pro diváky. Vše tu běží rychle a jsou k vidění pěkné skoky. Tria se dělí stejně jako Teamgym na věkové kategorie Junior a Senior. V juniorech za Sokol Příbram startovalo jedno družstvo v kategorii žen a obsadilo 2. místo. V seniorské kategorii jsme měli zastoupení v družstvu žen, které obdobně jako juniorky obsadili 2. místo a družstvo mužů, kteří předvedli nejtěžší obtížnost dne. Vadou na kráse bylo velké množství pádů, i přesto to stačilo na konečné 1. místo.

Díky sladěnému kolektivu organizátorů a pomoci všech rodičů a příznivců Sokola Příbram se povedlo uspořádat, jako každý rok, závod dle plánu a představ, ze kterého určitě všichni zúčastnění odjížděli s pocitem dobře stráveného dne bez ohledu na případné drobné sportovní zklamání.

Kompletní výsledky

Pavel Fíla